شنبه ٠٣ مهر ١٤٠٠
بروزرسانی
1400/06/30
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 69811 | کل بازدید : 1413032 
اخبار > نفع مالی دلیل حساسیت توزیع متادون در داروخانه یا مطب است
 


 

مدیرکل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر:

نفع مالی دلیل حساسیت توزیع متادون در داروخانه یا مطب است

مدیرکل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر از عدم توزیع متادون در داروخانه‌ها خبر داد و گفت: یکی از دلایل اصلی حساسیت بر روی نحوه توزیع داروی متادون بحث مالی قضیه است.

رضا تویسرکان منش در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: موضع ستاد مبارزه با مواد مخدر دقیقاً همین چیزی است که رسماً اعلام شد، یعنی توزیع و عرضه داروهای آگونیست مورد استفاده در درمان اعتیاد به‌خصوص متادون، بدون اخذ مجوز از کمیته درمان، کاهش آسیب و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر وجاهت قانونی نداشته و مورد تأیید نیست.

وی افزود: در حال حاضر اصلاً قراری بر این نیست که بخواهند متادون را در داروخانه‌ها عرضه کنند چراکه اصلاً زیرساخت این کار در حال حاضر مهیا نیست.

حتی اگر داروخانه‌ها هم توزیع متادون داشته باشند توزیع مطب‌ها قطع نمی‌شود

مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر بیان کرد: بر فرض اینکه روزی قرار بر ارائه متادون در داروخانه‌ها باشد باید این را بگویم لطمه‌ای بر کار صنف نمی‌خورد یعنی همچنان مسیر عرضه‌ای که در مطب‌ها است قطع نمی‌شود و مطب همچنان می‌تواند دارو را به مراجعه کنندگانش بدهد.

تویسرکان منش منش گفت: یک ایده‌ای در حال حاضر وجود دارد که البته قطعی نشده و در حال بحث و بررسی است که گروه‌های خاصی مانند بیماران سرطانی که برای تسکین دردشان لازم است از برخی داروهای مخدر مانند متادون، شربت تریاک و مورفین استفاده کنند به مطب‌ها مراجعه نکنند و به داروخانه‌ها بروند.

چرا بحث بر توزیع دیگر داروهای خانواده آگونیست نیست؟

وی ادامه داد: شاید جالب باشد بدانید که بحث خیلی بر روی داروهای دیگر مانند بوپرنورفین نیست و تعصب الان بر روی متادون است. به عنوان مثال الان داروی نالتروکسان در داروخانه‌ها با نسخه پزشک تحویل داده می‌شود و هیچ وقت برای این دوستان جای اعتراض نبوده اما الان حساسیت‌ها بر روی متادون است فقط.

مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: یکی از دلایل اصلی حساسیت بر روی داروی متادون بحث مالی قضیه است، که صنف درمانگران می‌گویند ما باید این دارو را بفروشیم و سود کنیم و صنف داروخانه‌ها هم علاقمند به توزیع این دارو برای سود بیشتر هستند.

توزیع متادون نفع مالی دارد

تویسرکان منش تاکید کرد: نکته اصلی و بحث اصلی بر روی اقتصاد درمان داروهای اعتیاد است و چیز دیگری.

وی تصریح کرد: دوستان نگران هستند که اگر یک روزی طرحی بیاید که بخواهد توزیع متادون را از مطب به بیرون ببرد یک سودشان کم می‌شود و دو شاید دیگر مریض به آنها مراجعه نکند.

مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: ستاد مبارزه با مواد در جایگاه حاکمیتی قرار دارد و اصلاً درگیر این بازی‌های صنفی نمی‌شود و منافع ملت، جامعه و حاکمیت را در نظر می‌گیریم و چیزی را عنوان می‌کنیم که به نفع جامعه باشد.

1400/03/23  -  ٠٨:٥٠ / شماره خبر : ١٩٣٧٧ / تعداد نمایش : 80


خروج
دسترسی سریع:
کتابخانه مرکزی
انتشارات دانشگاه
سامانه علم سنجی
کتابخانه دیجیتال
سامانه نوپا 
DSpace

تماس با ما:

آدرس : اوین بلوار دانشجو، خیابان کودکیار، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی ، ساختمان فارابی، طبقه سوم، مرکز تحقیقات سوء مصرف مواد

کد پستی: 1985713834

تلفن های مرکز : 71732852-021 و 71732841-021

پست الکترونیکی: sadrc@uswr.ac.ir

 

دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعیمعاونت تحقیقات و فناوریفرم ارتباطآرشیو اخبارنقشه سایت

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences