سه شنبه ٢٧ مهر ١٤٠٠
بروزرسانی
1400/07/27
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 71741 | کل بازدید : 1428988 
اخبار > عدم پذیرش حدود ۴۰۰۰ معتاد
 


 

گلایه‌های پلیس از عدم همکاری در مساله معتادان متجاهر

عدم پذیرش حدود ۴۰۰۰ معتاد

وظیفه نیروی انتظامی جمع آوری معتادان متجاهر است. ما توانایی این را داریم که تمامی این افراد را ظرف یک هفته جمع کنیم اما باید درخواست کنم از دستگاه‌هایی مانند بهزیستی و ... که در فرآیند نگهداری و بازپروری این افراد همکاری کنند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ از جمع‌آوری بیش از ۸۰۰۰ معتاد متجاهر از ابتدای سال جاری تاکنون خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اعتیاد و به نقل از خبرگزاری ایسنا، سردار حسین رحیمی در اجرای طرح ظفر که پیش از ظهر امروز در محله هرندی به اجرا درآمد، درباره افزایش حضور معتادان متجاهر در برخی از معابر گفت: وظیفه نیروی انتظامی جمع آوری معتادان متجاهر است. ما توانایی این را داریم که تمامی این افراد را ظرف یک هفته جمع کنیم اما باید درخواست کنم از دستگاه‌هایی مانند بهزیستی و ... که در فرآیند نگهداری و بازپروری این افراد همکاری کنند.

وی ادامه داد: مثلا ما معتادان متجاهر را جمع‌آوری می‌کنیم، مدتی در مراکز می‌ماند و وقتی منتظر دستگاه ها می مانیم و هیچ اتفاقی صورت نمی گیرد و این افراد هم نیم ساعت بعد به خاستگاه خودشان که در مناطق شوش و مولوی و هرندی و ... برمی‌گردند.

 فرآیند بازپروری معتادان باید اصلاح شود

رحیمی با تاکید بر اینکه باید فرآیند بازپروری معتادان اصلاح شود، گفت: وقتی فرد معتاد از مرکز بیرون می‌آید باید بتواند به جامعه و خانواده برگردد. ما مشکلی در جمع آوری نداریم اما دستگاهی که باید این افراد را به جامعه برگرداند لازم است همکاری لازم را انجام دهد.

رییس پلیس پایتخت با تاکید بر اینکه نگهداری از معتادان متجاهر وظیفه پلیس نیست، اظهارکرد: پلیس وظیفه جمع‌آوری این افراد را برعهده دارد و در همین راستا نیز از ابتدای سال تاکنون ۸۰۸۲ معتاد متجاهر از سطح شهر تهران جمع‌اوری شده‌اند. در طرح ظفر اخیر نیز طی سه روز ۱۸۰۰ معتاد متجاهر مرد و ۷۰ معتاد متجاهر زن جمع‌آوری شدند.

مراکز نگهداری معتدان باید از محل زندگی مردم جمع‌آوری شود

رحیمی ادامه داد: در زمینه جمع‌آوری معتادان متجاهر و برخورد با آنان ناجا به تنهایی دارای مسوولیت نیست و دستگاه های دیگر هم باید پای کار بیایند. سه سال و نیم است که فریاد می‌زنیم ۱۲ مرکز کاهش آسیب و متادون درمانی و گرمخانه در محله شوش، مولوی و هرندی داریم؛ مراکزی که در کنار خانه‌های مردم ساخته شده‌ است و روزانه بالغ بر ۴۰۰۰ نفر به این مراکز مراجعه می‌کنند. باید این مراکز از محل زندگی مردم جمع‌آوری شود اما کسی اعتنایی نمی‌کند و جای تاسف دارد که تاکنون کاری در این زمینه صورت نگرفته است. این مراکز باید به خارج از شهر و محل زندگی مردم منتقل شود.

وی ادامه داد: چهار سال است که فریاد می‌زنیم ۲۰۰۰ معتاد متجاهر داریم که این تعداد دارای بیماری‌های عفونی و واگیردار هستند اما محلی برای نگهداری این بیماران به پلیس داده نمی‌شود. در طرح‌های جمع‌آوری معتادان متجاهر ۵۰ درصد از معتادان پذیرش نمی‌شوند و به جامعه بازمی گردند چرا که یا کبر سن و یا صغر سن و یا دارای زخم‌های باز هستند و یا دارای بیماری‌هایی مانند هپاتیت و ایدز.

رحیمی با بیان اینکه ۳۸۱۷ نفر از هشت هزار نفری که در این مدت جمع‌آوری شده‌اند، به دلیل کهولت سن، بیماری، معلولیت جسمی و غیره پذیرش نمی‌شوند، اظهارکرد:حتی برخی از این افراد کارت‌های متادون درمانی هم دارند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ با ابراز گلایه از عدم همکاری‌ با پلیس گفت: وقتی هیچ نهادی برای نگهداری از معتادان متجاهر با ما همکاری نمی‌کند، باید چه کار کنیم؟ مردم فکر می‌کنند ناجا کم کاری کرده است اما اجازه بدهید بگویم که ناجا در زمینه مبارزه با مواد مخدر کاملاً تنهاست. در همین شهر تهران حدود ۲۰ هزار معتاد متجاهر وجود دارد اما ظرفیت نگهداری از معتادان متجاهر در پایتخت ۱۰ هزار نفر است یعنی همیشه ما ۱۰ هزار معتاد متجاهر رها در جامعه داریم.

رحیمی در پاسخ به پرسشی در مورد پلمب منازل و پاتوق‌های محل مصرف اظهارکرد:  ۱۴۳ باب منزل را از اواخر سال ۹۷ پلمب کردیم که این منازل ۸۵۵ اتاقک قرار داشت و تماما به محلی برای مصرف مواد بدل شده بود. متأسفانه در ابتدای امسال متوجه شدیم این منازل رفع پلمب شده‌اند.

وی با اشاره تاثیرات اعتیاد بر وقوع جرائم گفت:  معتادان متجاهر ۶۰ درصد سرقت‌های خرد را انجام می‌دهند. برخی از آنان به خفت‌گیری روی‌ می‌آورند علاوه بر آن اعتیاد یکی از اصلی‌ترین دلایل طلاق است و همین موارد آسیب‌های بسیاری را به دنبال دارد.  

رییس پلیس پایتخت همچنین روزگذشته در پاسخ به پرسشی درباره انتشار ویدیویی از معتادان در حال استعمال مواد مخدر در محله هرندی گفت: به محض انتشار این فیلم همکاران من در همان محل حضور پیدا کردند و بررسی های لازم را انجام دادند که در جریان آن مشخص شد این فیلم قدیمی است و در حال حاضر چنین وضعیتی در آن محل وجود ندارد البته که موضوع معتادان متجاهر جزو اولویت های پلیس و چالش های این منطقه محسوب می شود و ما همواره طرح هایی را در این مناطق اجرا می کنیم به‌طوری که طی ۴۸ ساعت گذشته حدود ۵۰۰ معتاد متجاهر از این مناطق جمع آوری شدند و متاسفانه محله هایی نظیرهرندی، شوش و مولوی به فضایی برای تجمع معتادان متجاهر بدل شده‌اند و علی رغم تمام اقدامات انجام شده باید «تمام دستگاه ها» اقداماتی را در این زمینه انجام دهند.

1400/03/01  -  ٠٨:٣٩ / شماره خبر : ١٩٢٤٥ / تعداد نمایش : 58


خروج
دسترسی سریع:
کتابخانه مرکزی
انتشارات دانشگاه
سامانه علم سنجی
کتابخانه دیجیتال
سامانه نوپا 
DSpace

تماس با ما:

آدرس : اوین بلوار دانشجو، خیابان کودکیار، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی ، ساختمان فارابی، طبقه سوم، مرکز تحقیقات سوء مصرف مواد

کد پستی: 1985713834

تلفن های مرکز : 71732852-021 و 71732841-021

پست الکترونیکی: sadrc@uswr.ac.ir

 

دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعیمعاونت تحقیقات و فناوریفرم ارتباطآرشیو اخبارنقشه سایت

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences