سه شنبه ٢٧ مهر ١٤٠٠
بروزرسانی
1400/07/27
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 71699 | کل بازدید : 1428876 
اخبار > علمی شدن امر مبارزه با مواد مخدر در برنامه تحول راهبردی ۱۴۰۰
 


 

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر خبر داد:

علمی شدن امر مبارزه با مواد مخدر در برنامه تحول راهبردی ۱۴۰۰

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: برنامه تحول راهبردی ستاد مبارزه با موادمخدر به عنوان محور اقدامات و فعالیت‌ها در سال ۱۴۰۰ خواهد بود که با تحقق آن، شاهد ضربه پذیری استراتژی‌های سیستم هوشمند مواد مخدر خواهیم بود.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: برنامه تحول راهبردی ستاد مبارزه با موادمخدر به عنوان محور اقدامات و فعالیت‌ها در سال ۱۴۰۰ خواهد بود که با تحقق آن، شاهد ضربه پذیری استراتژی‌های سیستم هوشمند مواد مخدر خواهیم بود.

به گزارش پایگاه خبری اعتیاد و به نقل از روابط  عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر، دکتر حمید صرامی در نشست تخصصی ویدئو کنفرانسی با معاونان و مدیران کل ستاد و دبیران شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان‌های سراسر کشور که با محوریت «برنامه تحول راهبردی ستاد مبارزه با موادمخدر در سال ۱۴۰۰» در مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد، گفت: رهبر معظم انقلاب مواد مخدر را به عنوان مهمترین و اولویت دار ترین آسیب اجتماعی کشور ابلاغ فرموده و بر انجام کارهای تحولی برای مهار اعتیاد تاکید داشته اند.

وی افزود: در دوره دبیرکلی جدید ستاد مبارزه با موادمخدر یعنی از سال ۹۷ تاکنون، ۱۴ محور برای جهت‌گیری‌های تحقق فرمان رهبر معظم انقلاب، صورت گرفته است اما متاسفانه بازار مواد مخدر در سطح جامعه جهانی ناشی از رشد فزاینده عرضه و تقاضای موادمخدر همواره متنوع و پیچیده است.

این مقام مسئول در ستاد اظهار داشت: در بخش ضربه به بنیان‌های اقتصادی قاچاقچیان با تلاش صورت پذیرفته، ۱۴ هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ به قاچاقچیان ضربه وارد شده که این میزان در سال ۹۴ حدود ۲ هزار میلیارد تومان بود که افزایش ۶۷۸ درصدی را پیش رو داشته است که اگر این اتفاق انجام نمیشد، ضربات اقتصادی سنگینی به اقتصاد کشورمان وارد میشد.

صرامی در مورد اصلاح قانون هم یادآور شد: در پیگیری‌های دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر متعاقبا از سوی مقام معظم رهبری دستور صریح اصلاح قانون ابلاغ شد که با تشکیل ۱۱۲ جلسه تخصصی با حضور مقامات قضایی و دستگاه‌ها، لایحه قضایی مبارزه با مواد مخدر در ۱۱۴ ماده و ۳۷ تبصره تدوین شد که امیدواریم هر چه سریعتر در مجلس شورای اسلامی تصویب شود.

وی، درباره مجازات های نقدی با یادآوری اینکه مجازات‌ها حدود ۲۵ سال به روز رسانی نشده بود و در استرداد اموال قاچاقچیان همواره با مشکل رو به رو بودیم، خاطرنشان کرد: خوشبختانه با اهتمام و همکاری قوه قضاییه و پیگیری و برخورد جدی با قاچاقچیان این مشکلات مرتفع شده است.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد گفت: با توافقات سازمان بسیج، سازمان زندان‌ها و ناجا، بیش از ۲۶ هزار نفر ظرفیت در سطح کشور ایجاد شده که ۱۵ هزار نفر ظرفیت برای معتادان متجاهر مختص تهران بوده که در ۱۲ اردوگاه با همت بسیج، نیروی انتظامی و سازمان زندان ها ایجاد شد.

صرامی افزود: در سال ۹۹، بیش از ۵۱ هزار نفر معتاد متجاهر جمع آوری و ساماندهی شدند و بیش از ۱۲ هزار نفر به اشتغال و حرفه آموزی در مراکز نگهداری و درمان مشغول شدند.

وی گفت: در کنار این اقدامات و با رعایت موارد بهداشتی، به جهت جلوگیری از بیماری کرونا، بیش از ۱۳ هزار نفر در کمپ ها و مراکز نگهداری در تهران تحت خدمات درمانی و حرفه آموزی قرار دارند.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد اظهار داشت: همچنین برای معتادان متجاهری که فاقد کارت ملی و موارد شناسایی هستند، چهل دستگاه تشخیص هویت معتادان متجاهر براساس ویژگی بیومتریک عنبیه ایجاد شده است.

صرامی همچنین بر انجام اقدامات اطلاعاتی در حوزه مقابله با عرضه اشاره کرد و ادامه داد: ۷۲ درصد کشفیات در شرق و حاشیه شرق و ۲۸ درصد در سایر استان‌ها انجام شده و ۷۰ درصد کشفیات کشور نیز بر مبنای اقدامات اطلاعاتی بوده است.

وی گفت: در سال ۹۹ بیش از ۱۱۷۷ تن انواع مواد مخدر کشف شده است که بالاترین میزان کشف به نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات و بسیج اختصاص دارد و به دلیل این اقدامات اطلاعاتی، شاهد کاهش تعداد شهدای امر مبارزه با مواد مخدر بودیم به طوریکه در سال ۹۹ ، نه نفر به درجه رفیع شهادت رسیدند‌.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد افزود: در حوزه پیشگیری از اعتیاد و اجرای طرح یاریگران زندگی به عنوان ‌اولویت این حوزه، تاکنون، ۸ و نیم میلیون دانش آموزان کشور زیر چتر برنامه پیشگیرانه قرار گرفته‌اند و همچنین بیش از ۴ میلیون نفر والدین و ۵۰۰ هزار نفر کارکنان مدارس در توانمندسازی و برنامه های پیشگیری از اعتیاد قرار گرفتند.

صرامی در خصوص تقویت جریان‌ سازی رسانه ای با تقویت ظرفیت رسانه ملی و فضای مجازی یادآور شد: در این راستا بیش از ۱۲ هزار و ۴۰۰ برنامه‌در دو سال اخیر تولید و پخش شده است.

وی همچنین به حضور ۲۹۱۳ سازمان مردم نهاد در عرصه اجتماعی شدن امر مبارزه اشاره کرد و در خصوص دیپلماسی مبارزه با مواد مخدر یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران پرچمدار امر مبارزه جهانی با مواد است همواره مورد تقدیر سازمان‌های بین المللی قرار گرفته است.

این مقام مسئول در ستاد در ادامه؛ در خصوص علمی شدن امر مبارزه با مواد مخدر با تقویت مرزهای دانش اعتیاد و بهره گیری از نقطه نظرات نخبگان و متخصصان کشور عنوان داشت: تمامی اقدامات مبتنی بر شواهد علمی انجام میپذیرد.

صرامی در پایان با اشاره به برنامه تحول راهبردی ستاد در سال ۱۴۰۰ گفت: این برنامه تحول، مبتنی بر ۲۴ راهبرد، ۳۳ برنامه و ۷۱ فعالیت است که در سال ۱۴۰۰ با تحقق آن، شاهد ضربه پذیری استراتژی های سیستم هوشمند مواد مخدر خواهیم بود.

1400/03/01  -  ٠٨:٣٨ / شماره خبر : ١٩٢٤٤ / تعداد نمایش : 62


خروج
دسترسی سریع:
کتابخانه مرکزی
انتشارات دانشگاه
سامانه علم سنجی
کتابخانه دیجیتال
سامانه نوپا 
DSpace

تماس با ما:

آدرس : اوین بلوار دانشجو، خیابان کودکیار، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی ، ساختمان فارابی، طبقه سوم، مرکز تحقیقات سوء مصرف مواد

کد پستی: 1985713834

تلفن های مرکز : 71732852-021 و 71732841-021

پست الکترونیکی: sadrc@uswr.ac.ir

 

دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعیمعاونت تحقیقات و فناوریفرم ارتباطآرشیو اخبارنقشه سایت

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences