سه شنبه ٢٧ مهر ١٤٠٠
بروزرسانی
1400/07/27
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 71696 | کل بازدید : 1428870 
اخبار > کنترل بیماریهای عفونی معتادان در پاتوقها
 


 

مدیرکل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر خبر داد:

کنترل بیماریهای عفونی معتادان در پاتوقها

مدیرکل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یکی از گسترده ترین شبکه های درمان و کاهش آسیب در دنیا را دارد، گفت: در سال ۹۹ بیش از ۷۴۲۸ مرکز سرپایی درمان اعتیاد در کشور داشتیم که بیش از ۹۶۴ هزار و ۹۲۲ نفر را تحت پوشش قرار دادند.

مدیرکل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یکی از گسترده ترین شبکه های درمان و کاهش آسیب در دنیا را دارد، گفت: در سال ۹۹ بیش از ۷۴۲۸ مرکز سرپایی درمان اعتیاد در کشور داشتیم که بیش از ۹۶۴ هزار و ۹۲۲ نفر را تحت پوشش قرار دادند.

به گزارش پایگاه خبری اعتیاد و به نقل از خبرگزاری ایسنا، رضا تویسرکان منش در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران یکی از گسترده ترین شبکه های درمان و کاهش آسیب در دنیا را دارد که طی سه دهه ایجاد شده است، گفت: نکته قابل توجه آن که مشارکت جدی بخش خصوصی در این شبکه گسترده ارائه خدمات است.

وی با بیان اینکه ما دو شیوه درمانی در ایران داریم، اظهار کرد: یک شیوه درمان داوطلبانه است که افراد به مراکز درمان کاهش آسیب مراجعه می کنند. طبق قانون ۸ نوع مرکز داریم و داوطلبانه نیز می تواند این درمانها را دریافت کنند، به طوری که در سال ۹۹ بیش از ۷۴۲۸ مرکز سرپایی درمان اعتیاد در کشور داشتیم که بیش از ۹۶۴ هزار و ۹۲۲ نفر را تحت پوشش قرار دادند.

تویسرکان منش ادامه داد: همچنین مراکز اقامتی داریم که آنها را تحت عنوان کمپها می‌شناسیم که چه درمانهای میان مدت و چه درمانهای بلند مدت را در اختیارشان قرار می دهند. ۱۰۹۷ مرکز اقامتی میان مدت یا کمپ داریم که بیش از ۱۹۰ هزار نفر را در ۱۱ ماهه اول امسال تحت پوشش قرار دادند و همچنین ۲۷ مرکز اجتماع درمان مدار یا تی سی داریم که مدت اقامت فرد داخل شان بیشتر است و اکنون بیش از ۲۹۰۰ نفر را تحت پوشش دارند.

مدیرکل درمان و حمایتهای اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با اشاره به مراکز کاهش آسیب گفت: مراکز کاهش آسیب یعنی افرادی که به هر دلیل روحی یا جسمی، توانایی یا تمایل به ترک را ندارند و خودشان هم برای ترک مراجعه نمی کنند اما ما می خواهیم این افراد الگوی مصرف خطرناک را کنار بگذارند و به نوعی بتوانیم گسترش بیماریهای عفونی را کنترل کنیم که معروفترین شان مراکز گذری است که در این مراکز خدمات زیادی به افراد معتاد ارائه می شود که عمدتا در پاتوقها شکل می گیرد. افراد می توانند از خدمات سرنگ و سوزن استریل استفاده کنند. 

تویسرکان منش یادآور شد: اولین موج اچ آی وی ایدز که در ایران اتفاق افتاد مربوط به معتادان تزریقی بود که استفاده از سوزن مشترک باعث شد که اولین موج و اوج گیری ایدز در ایران اتفاق افتد. با برنامه های بسیار جدی کاهش آسیبی که اتفاق افتاد به گواهی سازمان بهداشت جهانی یکی از موفق ترین برنامه های کاهش ایدز و بیماریهای عفونی را در دنیا داشتیم به طوری که اکنون الگوی انتقال اچ آی وی در ایران دیگر اعتیاد تزریقی نیست. 

وی گفت: اکنون بیش از ۱۹۱ مرکز گذری در کشور داریم که بیش از ۳۵ هزار نفر را تحت پوشش دارند.

مدیرکل درمان درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با بیان اینکه بیش از ۳۱۴ تیم سیار داریم، افزود: تیمهای سیار خدمات را به صورت سیار ارائه می دهند و خدمات تغذیه ای و سرنگ و سوزن و درمانها و خدمات حمایتی و مددکاری را ارائه می دهند. 

وی افزود: ۶۹ سرپناه یا شلتر ویژه معتادان داریم که اینها به علاوه خدمات، اقامت برای معتادان بیخانمان را ارایه می دهند و بیش از ۱۰ هزار و ۶۵۰ نفر امسال از این خدمات استفاده کردند. 

مدیرکل درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با بیان اینکه ۴۶ مرکز سیار داریم که این مراکز به صورت موبایل ونها هستند، گفت: حدود ۳۲ هزار نفر از این مراکز خدمات گرفتند. 

تویسرکان منش همچنین از راه اندازی ۲۶ کانکس با کمک سازمان بهزیستی و سازمان unodc و بهداشت جهانی خبر داد و گفت: به بیش از ۴۵۰۰ نفر خدمات دادند. همچنین ۳۶ مرکز تحت عنوان مرکز گذری سرپناه راه اندازی شده که در ۱۱ ماهه امسال به ۲۰ هزار نفر خدمت دادند.

1399/12/24  -  ٠٩:٤٦ / شماره خبر : ١٨٦٧٨ / تعداد نمایش : 59


خروج
دسترسی سریع:
کتابخانه مرکزی
انتشارات دانشگاه
سامانه علم سنجی
کتابخانه دیجیتال
سامانه نوپا 
DSpace

تماس با ما:

آدرس : اوین بلوار دانشجو، خیابان کودکیار، دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی ، ساختمان فارابی، طبقه سوم، مرکز تحقیقات سوء مصرف مواد

کد پستی: 1985713834

تلفن های مرکز : 71732852-021 و 71732841-021

پست الکترونیکی: sadrc@uswr.ac.ir

 

دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعیمعاونت تحقیقات و فناوریفرم ارتباطآرشیو اخبارنقشه سایت

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences