آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 91629 | بازدیدکنندگان آنلاين : 8 
پنج شنبه ٠٢ آذر ١٣٩٦
صفحه اصلي > اخبار مركز 
اخبار > برنامه ملی " پیشگیری از مصرف مواد با رویکرد دانشجو محور در دانشگاههای علوم پزشکی کشور" تدوین شد
 


  چاپ        ارسال به دوست

تدوین برنامه ملی پیشگیری ازمصرف مواد

برنامه ملی " پیشگیری از مصرف مواد با رویکرد دانشجو محور در دانشگاههای علوم پزشکی کشور" تدوین شد

طرح ملی " پیشگیری از مصرف مواد با رویکرد دانشجو محور " به عنوان نخستین بخش از برنامه ارتقای کیفیت زندگی و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور، توسط مرکز تحقیقات سوء مصرف و وابستگی به مواد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و با همکاری دو تن از اعضای هیات علمی گروههای رفاه اجتماعی و مددکاری اجتماعی این دانشگاه تدوین شده است.

   دکتر" علی فرهودیان " رییس مرکز تحقیقات سوء مصرف و وابستگی به مواد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در این خصوص به خبرنگار وبدای دانشگاه گفت: این طرح کشوری با تلاش دکتر "حسن رفیعی" به عنوان مجری طرح و دکتر" فردین علی‌پور" عضو هیات علمی گروه مددکاری اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی ، در راستاي اهداف برنامه پنجم توسعه مبني بر کاهش بار ناشي از مصرف مواد، تكاليف مندرج در سند پيشگيري اوليه از اعتياد ستاد مبارزه با مواد مخدر، و توجه به اهمیت برنامه‌های پیشگیری از مصرف مواد در میان دانشجویان دانشگاههای علوم پزشکی کشور تدوین شده است. 

   وی افزود: سعی شده است تا این طرح با تاکید بر نقش محوری دانشجویان، تکیه بر استانداردهاي علمي روز دنیا، استفاده از ظرفیت های علمی و تخصصی، توجه به تفاوتهای فرهنگی،  بهره گيري از حمايتهای علمي و اجرايي ذينفعان مختلف، مدل پیشگیری دانشجو محور از مصرف مواد معرفی و ارائه شود.

   دکتر فرهودیان ، درباره بسیاری از مداخلات و برنامه‌های قبلی پیشگیری از مصرف مواد، اظهارداشت: برنامه های قبلی ، سعی بر ارائه نسخه ثابت و یکسانی برای همه دانشگاههای کشور داشتند، اما برنامه حاضر با این هدف تدوین شده که این امکان را برای دانشگاههای مختلف فراهم کند تا با توجه به نیازمندی ها، توانمندی ها، تحلیل وضعیت و... ، مداخلاتی ویژه دانشگاه و محیط خود ارائه دهند.

   به گفته رییس مرکز تحقیقات سوء مصرف و وابستگی به مواد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، طرح " پیشگیری از مصرف مواد با رویکرد دانشجو محور" مبتنی بر اصولی است که می‌توان دو ستون محکم آن را تاکید بر مشارکت دانشجویان و توجه به حساسیتهای فرهنگی و منطقه‌ای در تدوین مداخلات دانست.

   وی افزود: این طرح توسط مرکز تحقیقات سوء مصرف و وابستگی به مواد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر و دفتر سلامت رواني اجتماعي و اعتياد وزارت بهداشت ، آماده اجرا شده و قرار است از سال آینده تحصیلی (97-96) در دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور به اجرا گذاشته شود.

 

   دکتر فرهودیان با اشاره به اینکه، طرح در مدت یک سال و با استفاده از روشهای مختلف توانسته است مدلی را برای برنامه‌های پیشگیری در سطح دانشگاهها با محوریت دانشجویان ارائه کند، تصریح کرد: مراحل مختلفی برای اجرای آن در نظر گرفته شده است که با توجه به ساختار طرح ، زمینه برای اجرای مداخلات مبتنی بر خلاقیت فراهم می باشد.


١١:٠٦ - سه شنبه ١٠ اسفند ١٣٩٥    /    عدد : ٩٩٢٥    /    تعداد نمایش : ٥٠٤خروج
دانشگاه علوم بهزیستی...مراکز پژوهشی دانشگاهگروه های آموزشیمراکز درمانیکتابخانه مرکزیتماس با دانشگاه

 Copyright © 2009 U.S.W.R  - All rights reserved .     دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی