جمعه ١٥ آذر ١٣٩٨
بروزرسانی
1398/09/11
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 121545 | کل بازدید : 1076094 
اخبار > برخی والدین خطر مصرف سیگار و قلیان توسط فرزندان‌شان را جدی تلقی نمی‌کنند
 


 

بیشترین مصرف کنندگان مواد بین سن 16 تا 34 سالگی قرار دارند.

برخی والدین خطر مصرف سیگار و قلیان توسط فرزندان‌شان را جدی تلقی نمی‌کنند

مدیرکل پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه بین سنین 16 تا 34 سالگی بیشترین مصرف کنندگان مواد را داریم، گفت: برخی والدین نگرش مثبت نسبت به مصرف سیگار و قلیان دارند و مصرف آن را در فرزندانشان جدی تلقی نمی‌کنند.

مدیرکل پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه بین سنین 16 تا 34 سالگی بیشترین مصرف کنندگان مواد را داریم، گفت: برخی والدین نگرش مثبت نسبت به مصرف سیگار و قلیان دارند و مصرف آن را در فرزندانشان جدی تلقی نمی‌کنند.


به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، عارف وهاب زاده مدیرکل پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در برنامه پرسشگر با اشاره به عدم آگاهی والدین در حوزه اعتیاد، اظهار کرد: بیش از 50 درصد خانواده‌ها بعد از سه تا پنج سال از اعتیاد فرزندشان آگاه می‌شوند؛ برخی والدین هم نگرش مثبت نسبت به مصرف سیگار و قلیان دارند و مصرف آن را در فرزندانشان جدی تلقی نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه برخی مبتلایان به اعتیاد نیز سابقه مصرف مواد در خانواده دارند و خانواده دچار آسیب‌هایی است، گفت: بحث سبک زندگی و آگاهی والدین را چقدر جدی می‌گیریم؟ مدرسه مهمترین مکان برای پیشگیری است و طیف وسیعی از گروه هدف در دسترس است.

وهاب زاده افزود: یک مشکل ما در مدرسه این است که پیوند مثبت کودک با خانواده، اجتماع و مدرسه را کمتر مشاهده می‌کنیم. باید فرصت مشارکت دانش‌آموز را در جامعه و خانواده با همسال خودش بدهیم؛ چقدر نشاط در مدارس وجود دارد و چرا بچه‌ها علاقه زیادی به مدرسه ندارند؟ آیا ناشی از فشار تحصیلی است یا مشکلات خود معلمان؟

مدیرکل پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه اکنون پررنگ.ترین و اولویت اول آسیب های اجتماعی، اعتیاد است، اظهار کرد: استانداردهای جدید نشان می‌دهد حتی از دوره بارداری باید فرزند پروری جدی گرفته شود؛ از سه تا پنج سال باید برای بچه‌ها برنامه داشته باشیم؛ البته اگر این برنامه ها مستمر نباشند، هیچ فایده‌ای نخواهد داشت. در دو سه سال اخیر برنامه‌های خوبی با آموزش و پرورش در حیطه توانمندسازی داشته‌ایم.

وی ادامه داد: تحقیقات نشان می‌دهد از 15 سالگی که سن شروع مواد است باید برنامه‌های توانمندسازی را در مدارس داشته باشیم. در همین راستا در آموزش و پرورش آموزش مهارت‌های خودمراقبتی و تاب آوری مدنظر است و برنامه‌هایی شروع شده است اما برنامه‌های پیشگیری دیر بازده است و باید از سنین پایین شروع کنیم و حتما آموزش ها مستمر باشد.

وهاب زاده با اشاره به اینکه موفق شدیم محتوای درسی را بعد از 21 سال از مصوبه ستاد ایجاد کنیم و در پایه هشتم بحث آسیب ها به‌خصوص اعتیاد را در کتب درسی گنجانده‌ایم، گفت: البته محتواهایی از این دست در سایر پایه‌ها مشاهده نمی شود.

وی اضافه کرد: از دو سال قبل برای آموزش معلمان برنامه‌هایی را شروع کرده‌ایم و کادر متخصصی را آموزش داده‌ایم که به سایر معلمان آموزش دهند؛ 2700 نفر کادر متخصصند که تعدادشان اندک است و متاسفانه آمار بالایی نیست.

وهاب زاده اظهار کرد: سن شروع مصرف مواد 15 سالگی است ولی سن سرنوشت ساز اعتیاد 16 تا 25 سال است و میانگین سن ابتلا 22 سالگی است؛ بین سنین 16 تا 34 سالگی نیز بیشترین مصرف کنندگان را داریم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا باید واقعیات را به مردم بازگو کرد، گفت: خانواده باید بدانند و آگاهی داشته باشند؛ در برخی جاها شاید نیازی نباشد اما درباره مدارس باید حساسیت ایجاد شود.

 منبع :

1397/08/12  -  ١٢:٠٦ / شماره خبر : ١٢٩٥٩ / تعداد نمایش : 105


خروج
دسترسی سریع

کتابخانه مرکزی
انتشارات دانشگاه
سامانه علم سنجی
کتابخانه دیجیتال
سامانه نوپا 
DSpace

آدرس : اوین بلوار دانشجو، خیابان کودکیار، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، ساختمان فارابی، طبقه سوم  - تلفن های مرکز : 71732852-021 و 71732841-021

دانشگاه علوم بهزیستی...معاونت تحقیقات و فناوریفرم ارتباطآرشیو اخبارنقشه سایت

Copyright © 2009 U.S.W.R - All rights reserved .University of Social Welfare and Rehabilitation Sciences